Uyku Bozuklukları

blank

Aşağıda yer alan hasta online randevu formu ile bizlere form doldurabilirsiniz.

  Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

  Uyku Bozuklukları

  Normal Uyku Uyku Bozuklukları Birincil Uyku Bozuklukları Parasomnialar BTA Parasomnia Diğer Mental Bozukluklara Bağlı Uyku Bozuklukları

  Eksen I veya Eksen II Bozukluğu ile İlişkili İnsomnia
  Eksen I veya Eksen II Bozukluklarıyla İlişkili Hipersomnia
  Diğer Uyku Bozuklukları

  Genel Tıbbi Duruma Bağlı Uyku Bozuklukları
  Maddenin Yol Açtığı Uyku Bozuklukları

  Uyku Bozuklukları (Uyku Hastalığı)

  Sıklıkla uyku sırasında uykusuzluk veya gece uykusu, daha erken uyanma ve gün boyunca yorulma gibi zorluklar olarak tanımlanan uykusuzluk genellikle başka sorunların bir belirtisidir. Çoğu uyku zorluğu uygun olmayan durumlarda (örneğin direksiyon simidinde) uyku halindedir ve bu gerçekleşirse uykusuzluğun nedeni uyku apnesi olur.

  Uyku apnesi

  Uyku apnesi; Sabahları aşırı gündüz uykusu, yorgunluk, horlama ve / veya nefes darlığı, baş ağrısı.

  Narcolepsy

  Narkoleptik endikasyon aşırı gündüz uykusu ve kısa süreli uyku bölümleri. Narkolepsi, rüyalar sırasında hayal kurmak ve rüya halüsyonlarını görmek için uyarı işaretidir. Diğer endikasyonlar; Gülme veya öfke duygusu geliştiren kasların kontrolsüzlüğü (katapleksi) ve uykudan sonra hareket etme yeteneği olan uyku felci.

  Huzursuz bacak sendromu

  Uyku veya dinlenme sırasında bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareketli ihtiyaç olarak tanımlanır. Uyuşma, karıncalanma ve bazen tanımlanamayan bir his var. Bu gelecekte daha da kötüleşir. Yürüyüş, gerinme gibi hareketler kısmen veya tamamen iyileşti.

  Aşağıdaki durumlarda uyku sorunları için doktorunuza danışmalısınız:

  • Banyo yapma, kafein alımı, egzersiz ve rahatlama teknikleri gibi yöntemler işe yaramazsa
  • Uyku sorunlarına depresyon veya kalp problemleri gibi nedenlerden kaynaklandığına inanıyorsanız
  • Uyurken aşırı horlamaya başlıyorsanız veya nefes darlığınız varsa
   Konuşurken veya araba kullanırken uyurken
  • Uyandığında sürekli yorgun hissediyorsan

  Kullandığınız ilaçların uyku bozukluklarına neden olduğunu düşünüyorsanız
  Uyku bozuklukları için ne tür bir tedavi uygulanır?

  Doktorunuz, uyku sorununuzun teşhisi için bir uyku kliniğine gitmenizi önerebilir. Uyku klinikleri uyku apnesi, narkolepsi ve kalp rahatsızlıklarıyla ilgili uyku problemleri için özellikle yararlıdır. Uyku laboratuvarında kalp, beyin ve nefes alıp uyurken izleyebileceğiniz bir veya iki gecelemeniz gerekebilir. Uyku uzmanı ne yaptığınızı söyleyebilir. Uyku sorununuz stres veya hastalık, aşırı miktarda kafein veya alkol, fiziksel veya duygusal sorunlar, kullandığınız ilaçlar veya yaşam tarzınızdan kaynaklanabilir. Uzman, neden daha iyi uyumanızı sağlayacak bir uyku problemine sahip olduğunuzu anlamaya çalışacaktır.

  Sirkadik ritim bozuklukları

  Parlak ışık tedavisinin kullanımı, gecikmiş uyku faz sendromu (Gece ​​gündüz uykusu ve gündüz uyanması) yanı sıra erken uyku faz sendromu (çok erken uyku ve sabah çok erken uyanma) tedavisinde yaygınlaşmıştır. Araştırmacılar, jet-lag sorunlarının (uzun uçuşlarda uyku bozuklukları) tedavisinde bu tedavinin etkinliğini araştırıyorlar. Melatonin sirkadyen ritim bozukluklarının tedavisinde de kullanılır.

  İyi bir uyku için:

  Düzenli uyku programında kalın. Hafta sonları ve tatil günlerinde bile aynı saatte kalkın.

  Gün boyunca kısa uykunuzdan kaçının.

  Yatmadan iki saat önce stresli aktivitelerden ve yoğun egzersizlerden kaçının. Egzersiz düzenli olarak günün erken saatlerinde yapılır.
  Yatmadan hemen önce derin nefes alma, yoga, meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyin.

  Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olduğundan emin olun. Gerekirse kulak tıkacılarını ve göz maskelerini kullanın.

  Uyuyamıyorsanız, yatak odasından çıkın, başka bir odaya gidin ve bir kitap okumak veya sakin ve rahatlatıcı bir şeyler yapmak.

  Kafein, tein, kahve, çay, aperitifler veya diyet haplarından kaçının

  Horlama

  Horlamanız hafifse, aşağıdakiler faydalı olur:

  İleri geri dönün

  Alerjiniz veya burun tıkanıklığınız varsa doktorunuza yardım etmesini rica edin.

  Kafein ve alkolden kaçının

  Hapları ve sakinleri uyutmaktan kaçının

  Uyku apnesi sendromu

  Kilo kaybı, uyku apnesini tamamen iyileştirmese de hafifletebilir. Alkol ve uyku haplarından kaçının. Ameliyat sadece hafif derecede uyku apnesini tedavi etmenizi sağlar, doktorunuz havayolunun gece açık kalmasını sağlamak için CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı) tedavisi uygulayabilir. Her gece uygulanan bu prosedür, doktorunuzun baskısı ile burun maskesinden hava yoluna hava gönderir ve gece boyunca kasların çökmesini önler. Böylece bütün gece kesintisiz sağlanır. Bazı insanlarda, hafif veya orta derecede uyku apnesinin ve horlamanın alt çenesini tutmaya yardımcı olan bir diş gözyaşı.

  Hamilelik ve uyku

  Hamilelik sırasında uykusuzluk yaşayan kadınlar

  Aşağıda yer alan hasta online randevu formu ile bizlere form doldurabilirsiniz.

   Kullanım koşullarını kabul ediyorum.