blank

Ruh İkizi Mi Zıt Kutuplar Mı?

İnsanların kendilerine benzeyen kişilere mi yoksa tam tersine kendilerinden

çok farklı kişilere mi aşık oldukları sorusu hep sorulur. Fizik-kimyadaki zıt kutupların birbirini çektiği ilkesine dayanaraktan insanlarda da bunun geçerli olduğu söylenir. Ama gerçek böyle değildir. Gerçek; birbirine benzeyen kişiler birbirini çeker.

Birbirine aşık veya uzun süreden beri birlikte olan çiftlere sizi başlangıçta birbirinize çeken şey neydi diye sorduğumuzda genellikle şunları duyarız: “Çok ortak yönümüz vardı, aynı şehirde doğmuşuz, aynı yemekleri seviyorduk, ikimizin de annesi öğretmendi, konuşacak çok şeyimiz vardı” ya da “ikimiz de hareketliydik, konuşkandık, sporu seviyorduk” ya da “ikimiz de hassastık, yanında kendimi rahat hissediyordum, beni anlıyordu, o da benim gibi dindardı” gibi.

Ruh İkizi Çalışmaları

Yapılan çalışmalar kadın ve erkek arasındaki benzerliklerin ilişkinin başındaki çekimde ve ilişkinin devamında etkili olduğunu göstermiştir. Zaten dikkat ettiyseniz arkadaşlarımızdan ya da akrabalarımızdan çöpçatanlık yapanlar genellikle huyu huyuna, suyu suyuna, boyu boyuna, ailesi ailesine uygun kişileri birbirleriyle tanıştırırlar ve dilimizde “davul bile dengi dengine çalar” diye bir atasözümüz bile vardır.

Kültürel ve ekonomik durum, eğitim durumu, meslek, aile geçmişi, fiziksel benzerlik, zeka, yaş, kişilik özellikleri, duygusal olgunluk düzeyi, ırk, din, ve daha bir çok alandaki benzerlik kimin kime aşık olacağını ve uzun süreli ilişki yaşanıp yaşanmayacağını etkileyen faktörlerdir. Benzerlik ne kadar fazlaysa aşık olma ve daha uzun süreli ve tatminkar bir ilişki ihtimali artmaktadır. İnsanlar kendilerine benzeyen kişileri sevgili veya eş olarak seçmeye meyillidir.

Ruh İkizi Özellikleri

Karşımızdaki kişileri genellikle ilk olarak yaşına, eğitim düzeyine, ırk ve dinine göre elediğimiz bulunmuş. Bu elemeyi geçenlerde sıra tutumlarına, görüşlerine, ekonomik durumuna, fiziksel özelliklerine, kişiliğine ve davranışlarına, aile özelliklerine göre değerlendirmeye gelir. Benzer sosyal, kültürel, ekonomik geçmişe ve şu an benzer statüye, benzer zekaya sahip kişilerin iletişim kurmaları daha kolay olur. Genellikle birikimler ve beklentiler aynıdır. İlişkide kimin neyi nasıl yapacağı konuşulmadan anlaşılır ve bunlar karşılıklı olarak doğru kabul edilir. Çatışmalar en aza ineceği için birlikte yapılan aktivite artar, ortak anılar arttıkça paylaşılan anlam artar ve ilişki daha mutlu ve tatminkar olur.

Zıt kutupların ilişkisine gelince ilk başta farklılıklar çekicilik yaratabiliyor. Çünkü insan kendinde olmayanı merak edip bir süre bunu yaşamak isteyebiliyor. Bazen bu farklılıklar ilişkiye zenginlik ve renklilik de katabiliyor. Ama bu tür ilişkilerin genellikle uzun ömürlü olmadığı görülüyor.

Kendinden memnun kişiler kendilerine benzer kişileri seçerken kendilerinden memnun olmayanlar zıt kutupları seçerler. Kendinden memnun ve kendini seven kişi doğal olarak kendi yansımasını sever. Kendini sevmeyen kişi ise tıpkı aynaya bakınca keşke şuram şöyle olsaydı, buram böyle olsaydı diyen kişiler gibi kendinden farklı olanın özlemini çeker ve onları çekici bulur.

Ruh İkizi Sonuç Olarak

Kısacası, geçmişi, yaşı, fiziksel özellikleri, zekası, eğitim seviyesi, duygusal olgunluk seviyesi, ilgi alanları ve hayattan beklentileri size benzeyen birinden etkilenme ve daha mutlu bir ilişki kurma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu nedenle eğer okulda veya iş yerinizde benzerinize henüz rastlamadıysanız çok uzaklardan birinin gelip sizi uçurmasını beklemek yerine, arkadaşlarınızın veya akrabalarınızın size tanıştıracağı kişileri daha çok dikkate almakta fayda var. Çünkü çöpçatanlar genellikle benzerliklere göre eleme yaparlar.